۲۲۸۰۰۲۵۰

تماس

جمعه‌ها و تعطیل رسمی : تعطیل

عوامل تاثیرگذار در رنگ دندان ها

عوامل تاثیرگذار در رنگ دندان ها

۲۵ تیر ۱۴۰۱

دندان‌ها تاثیر زیادی در جذابیت چهره دارند. دندان‌های نامرتب و آسیب دیده علاوه بر از بین بردن زیبایی چهره، اعتماد به نفس فرد را کاهش می‌دهند. یکی از عوامل موثر در زیبایی دندان‌ها، رنگ آن‌هاست. دندان‌ها به طور طبیعی سفید و براق هستند و عوامل زیادی می‌توانند در تغییر رنگ آن‌ها تاثیر بگذارد.

عوامل تاثیرگذار در رنگ دندان

برای سفید کردن دندان لازم است بدانید تغییر رنگ دندان‌ها به چه دلیل اتفاق می‌افتد. دو عامل کلی می‌تواند رنگ دندان‌ها را تغییر دهد. لکه‌های سطح دندان می‌توانند از نوع درونی یا سطحی باشند. لکه‌های درونی دندان از عواملی که سلامت کلی دهان و دندان را تهدید می‌کند ناشی می‌شود. برای مثال پوسیدگی دندان می‌تواند باعث سیاه شدن دندان‌ها شود. در واقع این تغییر رنگ نشانه‌ای از پوسیدگی دندان است. این پوسیدگی‌ها می‌توانند بر اثر عفونت‌های دهان و دندان و یا استعمال دخانیات ایجاد شوند. علاوه بر این، در صورتی که غذاها، مخصوصا شیرینی‌جات در بین دندان‌ها لانه کنند، زمینه رشد باکتری‌های مضر را فراهم می‌کنند که به تنهایی می‌توانند باعث پوسیدگی دندان شوند.

عامل دوم در تغییر رنگ دندان‌ها لکه‌های سطحی هستند. لکه‌های سطحی بر اثر رنگدانه غذاها ایجاد می‌شوند. برای مثال لبو یکی از خوراکی‌هایی است که حاوی مقدار زیادی رنگدانه است. ممکن است عجیب به نظر برسد اما قهوه و چای هم حاوی مقدار زیادی رنگدانه هستند که می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شوند. همانطور که گفته شد این لکه‌ها روی سطح دندان وجود دارند و در صورتی که به طور مستمر از مسواک و خمیر دندان استفاده کنید، این لکه‌ها از بین خواهند رفت. اما نکته اینجاست که با گذر زمان، اگر این لکه‌ها به خوبی شستشو نشوند، می‌توانند در جای خود ثابت شده و باقی بمانند.

برای مثال بلافاصله بعد از خوردن لبو رنگ دندان‌های شما تغییر کرده و قرمز می‌شود. این رنگ قرمز به سادگی و با شستشوی مناسب از بین می‌رود. ممکن است نتوانید ردی از رنگ قرمز در دهان و دندان خود پیدا کنید اما ممکن است لکه‌های کمرنگی از لبو همچنان روی دندان‌ها باقی بمانند. این لکه‌ها با گذر زمان روی هم جمع شده و رنگ دندان شما را تغییر می‌دهند.

سفید کردن دندان ها

راه‌های زیادی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد. بلیچینگ دندان روشی برای سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشکی است. در روش بلیچینگ دندان ماده مخصوصی روی دندان‌های شما ریخته می‌شود و بعد از حدود یک ساعت، دندان‌های شما سفید خواهد شد.

ترکیبات متفاوتی برای مواد اولیه بلیچینگ دندان وجود دارد. عصاره‌‌های متفاوت در ترکیبات بلیچینگ استفاده می‌شود اما همه این ترکیبات در وجود دو ماده شباهت دارند. هیدروژن پروکساید و کاربامید پروکساید دو ماده اولیه موجود در همه سفید کننده‌های دندان هستند. این دو ماده بعد از قرار گرفتن بر روی سطح دندان با شکل دادن فرایندهای شیمیایی خاص، به لکه‌های سطح دندان حمله می‌کنند. در واقع این دو ماده بعد از ترکیب با اکسیژن شروع به حل کردن سطح دندان می‌کنند اما قادر به شکل دادن واکنش شیمیایی با خود دندان نیستند. به این ترتیب، هر چیزی که روی سطح دندان‌ها وجود داشته باشد را در خود حل می‌کنند و بعد از تمام شدن همه لکه‌ها، چون نمی‌توانند آسیبی به خود دندان برسانند، از حرکت می‌ایستند. به همین دلیل خطری برای دندان‌های طبیعی ندارند.

اما باید توجه داشته باشید در صورتی که ماده بلیچینگ دندان به سطح لثه‌ها نفوذ کند می‌تواند باعث التهابات شدید شود. به همین دلیل استفاده از ماده بلیچینگ دندان فقط در مراکز تخصصی دندانپزشکی توصیه می‌شود.

مراقبت‌های بعد از بلیچینگ دندان

بعد از شستشوی ماده بلیچینگ از روی دندان‌ها، بخشی از تاثیر آن‌ها بر روی دندان باقی می‌ماند. تاثیر ثانویه مواد اولیه تا بیست و چهار ساعت باقی خواهد ماند. به این ترتیب تا بیست و چهار ساعت بعد از بلیچینگ دندان هیچ لکه‌ای روی دندان‌های شما شکل نخواهد گرفت.

همانطور که گفته شد، غذا های حاوی رنگدانه روی رنگ دندان‌ها تاثیر زیادی دارند. با کنترل میزان مصرف این مواد خوراکی می‌توانید سفیدی دندان‌های خود را برای مدت بیشتری حفظ کنید. ترمیم دندان پوسیده می‌تواند در از بین بردن و جلوگیری از ایجاد لکه‌های داخلی دندان موثر باشد.