۲۲۸۰۰۲۵۰

تماس

جمعه‌ها و تعطیل رسمی : تعطیل

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان به عنوان راه حلی جهت پوشاندن آسیب‌های جزئی یا شکاف در دندان، شناخته می‌شود. در واقع، این روش یکی از خدمات زیبایی دهان و دندان در کلینیک دندانپزشکی رومی است که اخیرا با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است.

این راهکار جهت اهدافی چون پر کردن شکاف بین دندان‌ها، پوشاندن شکستگی و تغییر رنگ دندان‌ها کاربرد دارد. رزین کامپوزیت به کمک فرایندی خاص، به سطح دندان‌ها متصل می‌شود و در ادامه تغییراتی در ظاهر آن صورت خواهد گرفت.

از آن‌جا که رنگ رزین با دندان‌ها تطابق دارد، بدین ترتیب ظاهر دندان‌ها بسیار طبیعی خواهد شد. کامپوزیت دندان به افراد مختلف در دستیابی به لبخندی زیبا کمک می‌کند.

کامپوزیت دندان چیست؟

 

چنانچه همواره به دنبال راهی جهت برخورداری از لبخندی خیره کننده بوده‌اید، روکش‌های کامپوزیت این خواسته شما را برآورده خواهند کرد. ونیر ها پوشش‌های نازکی هستند که روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرند و منجر به بهبود ظاهر آن‌ها می‌شوند.

به طور کلی دو نوع روکش دندان وجود دارد: روکش پرسلن دندان و کامپوزیت دندان.

همانطور که از نامشان پیداست، روکش‌های چینی از پرسلن و متناسب با دندان‌ها تهیه می‌شوند. از طرفی ونیرهای کامپوزیت نیز از رزین‌هایی به رنگ دندان ساخته می‌شوند. هر دو نوع روکش، مزایا و معایب مختص به خود را دارند و برای تصمیم‌گیری در رابطه با انتخاب آن‌ها لازم است که بودجه خود را در نظر بگیرید.

 

کامپوزیت دندان برای چه افرادی طراحی می‌شود؟

 

همانطور که پیش‌تر بدان اشاره شد، کامپوزیت، نواقص دندان‌ها را می‌پوشاند، این نواقص شامل موارد زیر خواهند بود:

  • پوشاندن دندان‌های کج و بد شکل
  • پوشاندن دندان‌های لب پریده
  • پوشاندن دندان‌های لکه‌دار
  • پوشاندن دندان‌های آسیب‌ دیده

کامپوزیت‌ها تنها بخشی از دندان را می‌پوشانند، در حالی که روکش دندان بخش گسترده‌تری را پوشش می‌دهند. علاوه بر این، روکش دندان بیشتر در موقعیت‌هایی استفاده می‌شود که دندان‌ها دچار آسیب بیشتری شده باشند.


مزایای کامپوزیت دندان

 

مدت زمان انجام کامپوزیت دندان

 

جالب است بدانید که قرار دادن کامپوزیت روی دندان‌ها، تنها به یک جلسه مراجعه نیاز دارد، بنابراین این راه‌کار در مدت زمان بسیار کوتاهی، منجر به ایجاد تغییرات ظاهری شگرفی در لبخند شما خواهد شد.

کامپوزیت‌ها به کمک اشعه ماورای بنفش روی دندان‌ها ثابت می‌شوند و فرد این امکان را دارد که تا قرار ملاقات بعدی، بدون هیچ نگرانی از دندان‌های جلویی خود جهت نیش زدن استفاده کند.

 

عدم نیاز به تغییر دندان‌ها

 

مزیت بعدی این روش، غیر تهاجمی بودن آن است؛ بدین معنا که در مقایسه با روش‌های دیگر مانند قرار دادن روکش یا ونیر روی دندان‌ها، نیازی به حذف یا تغییر شکل بخشی از دندان نیست.

جهت اتصال کامپوزیت تنها کافی است که سطح دندان‌ها هموار باشد و با استفاده از رزین‌های به خصوص، کامپوزیت به دندان متصل شود، پس یعنی ساختار دندان‌ها دچار تغییر نخواهد شد.

 

هزینه کامپوزیت دندان

 

کامپوزیت دندان از نظر هزینه، جایگزین مناسب روکش ها و ونیرها هستند. در واقع، این امکان وجود دارد که فرد با مسواک زدن به طور منظم و رعایت بهداشت دهان و دندان، تا سال‌ها نیازی به تعویض کامپوزیت نداشته باشد و از داشتن لبخندی منحصر به فرد برخوردار شود.

 

سهولت در انجام کامپوزیت دندان

 

کامپوزیت کردن دندان نیازی به بیهوشی یا بی‌حسی قوی ندارد، مگر در مواردی که از کامپوزیت، جهت پر کردن دندان‌های پوسیده استفاده شود. در مقایسه با روکش‌‎ها و ونیرها، کامپوزیت کردن دندان‌ها شامل فرایند ساده‌تری است و نیازی به تغییر ساختار دندان‌ها نخواهد بود.

 

دانسنتی‌های دندانپزشکی

آخرین مطالب و مقالات بروز علمی و پزشکی

آیا بلیچینگ دندان مضر است؟
آیا بلیچینگ دندان مضر است؟
۳۰ شهریور ۱۴۰۱ -
مدت زمان ماندگاری ونیر دندان چقدر است؟
مدت زمان ماندگاری ونیر دندان چقدر است؟
۹ شهریور ۱۴۰۱ -
منظور از زیبایی دهان و دندان چیست؟
منظور از زیبایی دهان و دندان چیست؟
۳۰ مرداد ۱۴۰۱ -