۲۲۸۰۰۲۵۰

تماس

جمعه‌ها و تعطیل رسمی : تعطیل

لمینت دندان

لمینت دندان یکی از روش‌های زیبایی دندان در دنیای امروز است که در کل دنیا به عنوان سریع‌ترین روش ساخت لبخندی زیبا شناخته شده است. به منظور زیبا ساختن لبخند خود می‌توانید فواصل بین دندان‌ها، لکه‌های باقی مانده از خوردن قهوه و چای را با استفاده از لمینت دندان از بین ببرید.

لمینت‌ دندان یا روکش‌های چینی، یک پوسته تقریبا نازکی هستند که دکتر متخصص با توجه به رنگ دندان فرد، آن را تهیه می‌کند و سپس بر روی دندان نصب می‌نماید. لمینت‌ها برای زیباسازی دندان‌هایی که رنگ، شکل و یا اندازه آن‌ها دچار مشکل شده است، استفاده می‌شود.

لمینت دندان به لایه‌ای نازک از مواد هم‌رنگ دندان گفته می‌شود که قابلیت نصب شدن بر روی سطح جلویی دندان را دارد. شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که تصور می‌کنید برای قرار دادن لمینت‌ها بر روی دندان، سطح دندان را خراش می‌دهند، این تصور کاملا اشتباه است. برای نصب لمینت‌ها بر روی دندان، دندانپزشکان متخصص کلینیک دندانپزشکی کارهای لازمی که قبل از نصب لمینت باید بر روی دندان انجام شود را بدون هیچ‌گونه آسیبی به دندان اصلی انجام می‌دهند و سپس لمینت را بر روی سطح دندان نصب می‌کنند.

شاید بهتر است بدانید، ضخامت لمینت دندان تقریبا بین ۵/۰ تا ۶/۰ میلی‌متر است. زمانی که قصد انجام لمینت دندان را دارید، در کنار جنبه زیبایی آن باید عملکرد صحیح لمینت را نیز در نظر بگیرید، زیرا لمینت‌ها باید به درستی و با اتصالات محکم بر روی دندان نصب شوند. پس از آن که مراحل نصب لمینت دندان به اتمام رسید، دندانپزشک با استفاده از رزین‌هایی که به نور حساس هستند، اقدام به محکم‌سازی لمینت‌ها می‌کند.

 

انواع لمینت دندان

 

لمینت دندان دارای دو نوع مختلف هستند: لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی

 

لمینت کامپوزیتی

 

لمینت‌های کامپوزیتی توسط دندانپزشک در داخل مطب ساخته می‌شود و طول عمر کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارد. زمانی که می‌خواهید از این نوع لمینت برای زیبایی دندان‌های خود استفاده نمایید، به دنبال یک دکتر با تجربه و متخصص باشید، زیرا تمامی مراحل از ساخت لمینت تا نصب آن به عهده خود دندانپزشک است.

همچنین این نکته را نیز به خاطر بسپارید، لمینت کامپوزیتی برای هر دندان باید به طور جداگانه انجام شود، بدان معنا که تا زمانی که مراحل انجام لمینت یک دندان به طور کامل به اتمام نرسد، نمی‌توان کار لیمنت دندان بعدی را شروع کرد. بنابراین در لمینت کامپوزیتی، دندان‌ها باید تک به تک لمینت شوند. 

 

 

لمینت سرامیکی

 

لمینت‌های سرامیکی همانطور که از نامش پیداست از جنس سرامیک هستند. لیمنت سرامیکی با دندان‌های انسان سازگاری بالاتری نسبت به کامپوزیتی دارد. لمینت‌های سرامیکی در لابراتورها با استفاده از دستگاه‌های مجهز ساخته می‌شوند و دارای طول عمر بیشتری نسبت به لمینت کامپوزیتی هستند. طرح دلخواه این نوع لمینت پیش از ساخته شدن، توسط بیمار و با راهنمایی‌های دکتر دندانپزشک انتخاب می‌شود.

زمان انجام لمینت سرامیکی دو جلسه است، جلسه اول برای قالب‌گیری دندان‌ها و جلسه دوم نصب لمینت است. بنابراین تنها در دو جلسه می‌توانید صاحب دندان‌هایی سفید و مرتب شوید. 

 

مزایای لمینت دندان

 

با توجه به اینکه لمینت دندان ور‌قه‌هایی نازکی هستند که بر روی سطح دندان متصل می‌شود، بنابراین تشخیص دادن لمینت و دندان اصلی کار بسیار سختی است. لمینت دندان با توجه به اینکه با مواد و تکنولوژی بالایی ساخته می‌شود، مقاومت بیشتر نسبت به دندان‌ها در برابر لکه چایی و قهوه دارند. این روش نسبت به روش روکش دندان نیاز به فرم‌دهی کم‌تری دارد. لازم به ذکر است، ونیر دندان و لمینت‎ دندان با لثه بسیار سازگاری بالایی دارند.

 

معایب لمینت دندان

 

یکی از معایب اصلی لیمنت دندان، زمان ساخت آن‌هاست. ممکن است تا یک الی دو هفته درمان را به تاخیر بیاندازد. دقت داشته باشید، نحوه نصب لمینت‌ها نیز بسیار مهم است تا سبب تخریب دندان‌ها نشود. همچنین لمینت‌ها علاوه بر پایداری بالایی که دارند، ممکن است شکننده نیز باشند، بنابراین اگر از روش لمینت دندان برای زیبا سازی دندان خود استفاده کرده‌اید نباید ناخن‌های خود را گاز بگیرید، یخ بخورید و ....

دقت داشته باشید، لمینت دندان برای افرادی که خیلی دندان‌های خود را بر روی یکدیگر فشار می‌دهند مناسب نیست، زیرا اگر لمینت لب پر شود، قابل ترمیم نیستند و باید به طور کامل تعویض شوند. تعویض لمینت همانند این است که برای اولین بار می‌خواهید از لمینت استفاده نمایید و هزینه آن را باید به طور کامل پرداخت نمایید. 

 

مراحل نصب لمینت دندان

 

نصب لمینت دندان شامل مراحل زیر است:

 

در روش لمینت، دندانپزشک ابتدا محل قرارگیری دندان‌ها و مشکلات موجود را با مشاهده عکس هر دو فک مورد بررسی قرار می‌دهد. لازم به ذکر است حتی اگر بخواهید تنها یک دندان از هر یک از فک‌ها را لمینت انجام دهید، باید از هر دو فک عکس رادیولوژی تهیه نمایید.

سپس دندانپزشک از فک شما قالبی تهیه می‌کند و برای آزمایشگاه ساخت لمینت ارسال می‌کند. پس از ساخته شدن این لایه‌های نازک چینی، بر روی سطح دندان با استفاده از اتصالات محکم نصب می‌شوند. دقت داشته باشید، اگر دندانپزشک شما کاملا باتجربه و حرفه‌ای باشد، پس از نصب، لمینت با دندان‌ها یکی می‌شوند و هیچ‌گونه شکاف و نابرابری به چشم نمی‌خورد. دقت داشته باشید که جنس مواد استفاده شده در ساخت لمینت دندان در طول عمر و شکنندگی آن بسیار حائز اهمیت است.

شاید سوال شما هم باشد که آیا استفاده از لمینت سبب خرابی دندان می‌شود؟ باید بگوییم خیر این چنین نیست.

اگر این روش درمانی را در کلینیک دندانپزشکی معتبر و دندانپزشکان باتجربه و متخصص انجام دهید، دندان‌های شما هیچ‌گونه آسیبی نخواهند دید. زیرا ابتدا دندانپزشک عکس رادیولوژی هر دو فک شما را مورد بررسی قرار می‌دهد، تا وضعیت قرارگیری دندان‌ها را ببیند. بعد از آن به شما می‌گوید که این روش درمان برای شما مناسب است یا خیر.

اگر روش مناسبی نباشد روش‌های دیگری برای زیبایی لبخند شما هم‌چون ارتودنسی، ایمپلنت دندان، روکش دندان و ... را پیشنهاد می‌دهد. بنابراین با انتخاب بهترین کلینیک دندانپزشکی نباید نگران آسیب رسیدن به دندان‌های خود باشید.

 

نحوه نگهداری از لمینت دندان

 

تمیز کردن و نگه‌داری از لمینت دندان کار بسیار ساده‌ای است. همان‌گونه که برای تمیز نگه داشتن دندان‌های اصلی خود از مسواک و نخ دندان استفاده می‌نمایید، پس از انجام لمینت دندان نیز استفاده از مسواک و نخ دندان کافیست. به طور معمول نباید از خمیردندان‌هایی که دارای فلوراید هستند، بعد از انجام لمینت استفاده نمایید. همچنین لازم است، پس از انجام لمینت، یک هفته بعد به دندانپزشک مراجعه نمایید تا واکنش دهان شما را نسبت به لمینت های گذاشته شده بررسی نماید.

حتی اگر هیچ‌گونه مشکلی با لمینت دندان نداشته باشید، معاینه توسط دندانپزشک باید انجام شود. برخی از افراد عادت دارند در هنگام عصبانیت، استرس و یا در خواب دندان‌های خود را بر روی هم فشار دهند، اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید و باید از محافظ دندان استفاده نمایید. همچنین لازم است، هر چند ماه یک بار برای ترمیم دندان و درست نمودن ساییدگی‌های لمینت به کلینیک دندانپزشکی بروید، تا پزشک ساییدگی‌ها و دیگر مشکلات را رفع نماید.

بنابراین امروزه یکی از روش‌های جدید و کاربردی برای زیبایی دندان و لبخند، لمینت دندان است. لمینت‌ها معمولا طول عمری حدود ۱۰ تا ۱۵ سال دارند و پس از آن گاهی با ترمیم درست می‌شوند و در غیر این صورت باید به طور کامل تعویض شوند. اگر به دنبال راهی ساده و سریع برای زیباسازی دندان‌های خود هستید، لمینت دندان در مقابل سایر روش‌های دندانپزشکی همچون ارتودنسی سریع‌ترین روش برای ساختن یک لبخند زیبا است.

دانسنتی‌های دندانپزشکی

آخرین مطالب و مقالات بروز علمی و پزشکی

ایمپلنت دندان به چند روش انجام می‌شود و هر یک مناسب چه افرادی هست؟
ایمپلنت دندان به چند روش انجام می‌شود و هر یک مناسب چه افرادی هست؟
۱۰ اسفند ۱۴۰۱ -
زمان ترمیم و بهبود ایمپلنت دندان
زمان ترمیم و بهبود ایمپلنت دندان
۱۹ بهمن ۱۴۰۱ -
مقایسه ایمپلنت دندان و بریج دندان
مقایسه ایمپلنت دندان و بریج دندان
۱۴ دی ۱۴۰۱ -