۲۲۸۰۰۲۵۰

تماس

جمعه‌ها و تعطیل رسمی : تعطیل

بلیچینگ دندان

امروزه برای زیباسازی و سفید نمودن دندان‌ها روش‌های زیادی از جمله بلیچینگ دندان، لمینت دندان، روکش دندان و جرم گیری دندان وجود دارد که بلیچینگ دندان یک روش آسان و بدون درد برای سفیدسازی دندان است. بلیچینگ یکی از روش‌های زیبایی دندان است که با استفاده از این روش می‌توانید دندان‌هایی سفید بدون هیچ‌گونه لکه‌ای داشته باشید.

در روش بلیچینگ سفید شدن دندان‌ها به نوع جنس و شدت زردی آن‌ها وابسته است و بعد از انجام بلیچینگ حدود دو تا سه درجه روشن‌تر خواهد شد. 

مصرف بیش از اندازه چایی، قهوه، سیگار، قلیون و .... سبب ایجاد لکه‌هایی بر روی سطح دندان‌ها می‌شود و زیبایی دندان را از بین می‌برد، با استفاده از این روش زیباسازی می‌توانید سفیدی دندان‌های خود را بازگردانید. بلیچینگ دندان برای افرادی که دارای دندان‌های سفید معمولی هستند، نیز توصیه می‌شود. زیرا در طولانی مدت رنگدانه‌های موجود در مواد غذایی سبب تغییر رنگ دندان می‌شود.

برای آن که بتوانید از این روش بهترین نتیجه را دریافت نمایید، دندانپزشک باید معاینات لازم را انجام دهد تا دلیل اصلی زرد شدن آن را بداند. برای سفید نمودن دندان به روش بلیچینگ، از ماده‌ای به نام پراکسید هیدروژن استفاده می‌شود که سبب اکسید شدن و از بین رفتن رنگدانه‌های که میان هرم‌های مینایی دندان وجود دارد، می‌شود. جالب است بدانید، در روش بلیچینگ دندان دو روش با وجود هزینه‌های متفاوت وجود دارد.

 

 

عوامل تاثیرگذار بر تغییر رنگ دندان‌ها

 

 • مصرف زیاد چایی و قهوه
 • استفاده از مواد مخدر و سیگار
 • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان
 • تغییرات ژنتیکی
 • بالا رفتن سن
 • استفاده از فلوراید و آنتی بیوتیک‌ها
 • پوسیده شدن دندان‌ها

قبل از انجام بلیچینگ دندان باید نسبت به رفع پوسیدگی دندانهای خود اقدام نمایید. در این روش از مشتقات پراکسید هیدروژن با روش‌های مختلف در غلظت‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. طول عمر بلیچینگ دندان حدودا ۱ الی ۳ سال است.

 

انواع روش‌های بلیچینگ دندان

 

امروزه بلیچینگ دندان به دو صورت انجام می‌شود:

 

بلیچینگ دندان در منزل

 

بلیچینگ دندان در منزل تحت‌نظر دندانپزشک در منزل توسط خود بیمار انجام می‌شود. در این روش ابتدا یک قالب‌ تری پلاستیکی نازک شفاف برای دندان‌های بیمار تهیه می‌شود. در این قالب با توجه به دستورهای پزشک ژل بلیچینگ را درون آن قرار می‌دهید و بعد بر روی دندان‌های خود می‌گذارید. تکرار و مدت زمان این فرایند وابسته به نظر دندانپزشک است، ژل‌هایی که در این روش استفاده می‌شود غلظتی حدودا ۱۶ الی ۲۰ درصد دارد. لازم به ذکر است بهترین زمان قرار دادن این قالب در دهان، شب‌ها قبل از خواب است و صبح روز بعد باید از دهان خارج شود. امروزه در داروخانه‌ها ژل‌هایی با غلظتی کمتر از ۱۰ درصد برای سفید نمودن دندان عرضه می‌شود، اما مصرف آن‌ها بدون تجویز پزشک باعث آسیب رساندن به لثه و دندان‌ها خواهد شد.

 

بلیچینگ دندان در مطب

 

بلیچینگ دندان در مطب همان‌طور که از نامش پیداست در مطب توسط خود دندانپزشک انجام می‌شود. در این روش لب‌های بیمار با استفاده از بازکننده‌های دهان کنار زده می‌شوند و ژل‌های مخصوص بلیچینگ که غلظت بالاتری از ژل‌های بلیچینگ خانگی دارند، با دقت بر روی سطح دندان قرار داده می‌شود و سپس با کمک دستگاه مخصوص این کار که وظیفه آن تولید نمودن اشعه با فرکانس بالا است به دندان‌های ژل زده شده تابیده می‌شود.

دقت داشته باشید، این فرایند چندین بار تکرار خواهد شد، زیرا این اشعه سبب فعال شدن ژل می‌شود که تاثیر بالاتر و بهتری داشته باشد. بلیچینگ در مطب نسبت به روش خانگی سریع‌تر انجام می‌شود و نتیجه بهتری را نیز ارائه می‌دهد. بنابراین اگر برای سفید شدن دندان‌های خود زمان کافی ندارید و عجله دارید، بهترین گزینه برای شما بلیچینگ توسط دندانپزشک است.

 

مزایای بلیچینگ دندان

 

 • نسبت به سایر روش‌های زیبایی برای زیبا سازی لبخند مقرون به صرفه است.
 • به دندان هیچ‌گونه آسیبی وارد نمی‌شود.
 • در زمان انجام درمان هیچ دردی بیمار احساس نمی‌کند.

 

معایب بلیچینگ دندان

 

 • احتمال دارد پس از انجام بلیچینگ حساسیت دندانی پیدا نمایید.
 • مدت زمان ماندگاری آن که کمتر از یک سال است.
 • ممکن است، آن درجه از سفیدی که بیمار می‌خواهد را بدست نیاورد.


مراقبت‌های بعد از انجام بلیچینگ دندان


• پس از انجام بلیچینگ لازم است در ساعت‌های اولیه دندان‌ها و لثه‌های خود را با آب گرم شستشو دهید. همچنین به منظور جلوگیری از التهاب لثه، لثه‌های خود را ماساژ دهید.
• عدم استفاده از مواد رنگی تا دو روز اول پس از انجام بلیچینگ، زیرا دندان‌ها قابلیت رنگ‌پذیری بالایی در آن دو روز را دارا هستند و در صورت رعایت نکردن تمامی هزینه و زحمات شما هدر می‌رود. اما مجبور به استفاده از مواد رنگی شدید، حتما دهان و دندان خود را به خوب شستشو دهید.
• از مصرف دخانیات و کشیدن سیگار و قلیان پرهیز کنید.
• بعد از انجام بلیچینگ دندان نباید در مصرف قهوه و چای پررنگ نوشابه و .... زیاده‌روی نمایید. حدالامکان از مصرف آن‌ها خودداری نمایید.
• فراموش نکنید، پس از صرف هر وعده غذایی حتما دندان‌های خود را با دقت مسواک بزنید. رعایت بهداشت دهان و دندان امری ضروری در ماندگاری بالای بلیچینگ است.
• تقریبا از هر ۳ نفر که بلیچینگ دندان انجام می‌دهند، ۲ نفر مبتلا به حساسیت دندانی خواهند شد. در این صورت نگران نباشید، با گذشت دو الی سه روز برطرف می‌شود؛ اما سعی کنید از خوردن غذاهای سرد و اسیدی پرهیز کنید.

بنابراین برای آن که سفیدی دندان‌هایتان طول عمر بیشتری داشته باشند، مراقبت‌های بعد از آن را فراموش نکنید.

بلیچینگ دندان یکی از روش‌های سفید نمودن دندان‌ها است. این روش یک درمان دائمی برای سفید شدن دندان‌ها نیست و مدت زمان ماندگاری آن تقریبا ۱ سال است و پس از آن نیاز به انجام دوباره دارد. بلیچینگ روش ساده و کم هزینه‌ای است که تنها در یک جلسه می‌توانید دندان‌هایی سفید و زیبا داشته باشید.

دقت داشته باشید، ممکن است با انجام این روش برای سفید شدن دندان‌هایتان میزان سفیدی مورد نظر خود را بدست نیاورید، پس قبل از انتخاب این روش این نکته را نیز بخاطر بسپارید. بهتر است قبل از انجام بلیچینگ، پوسیدگی‌های دندان را رفع نمایید و همچنین درصورت نیاز جرم گیری دندان نیز انجام دهید.

بلیچینگ تنها سطح روی دندان را سفید می‌کند. در واقع بهتر است مشکلات دهان و دندان خود را رفع نمایید و در نهایت بلیچینگ را انجام دهید.

دانسنتی‌های دندانپزشکی

آخرین مطالب و مقالات بروز علمی و پزشکی

ایمپلنت دندان به چند روش انجام می‌شود و هر یک مناسب چه افرادی هست؟
ایمپلنت دندان به چند روش انجام می‌شود و هر یک مناسب چه افرادی هست؟
۱۰ اسفند ۱۴۰۱ -
زمان ترمیم و بهبود ایمپلنت دندان
زمان ترمیم و بهبود ایمپلنت دندان
۱۹ بهمن ۱۴۰۱ -
مقایسه ایمپلنت دندان و بریج دندان
مقایسه ایمپلنت دندان و بریج دندان
۱۴ دی ۱۴۰۱ -