۲۲۸۰۰۲۵۰

تماس

جمعه‌ها و تعطیل رسمی : تعطیل

امروزه با توجه پیشرفت‌های روز افزون در حوزه دندانپزشکی، ایمپلنت دندان یکی از راه‌های جایگزینی دندان از دست رفته است. ایمپلنت دندان، در زمانی که یک دندان مشکوک به کشیدن است و دیگر قابلیت ترمیم شدن را ندارد و بیمار مجبور است آن را بکشد، استفاده می‌شود. امروزه ایمپلنت یک روش آسان و بدون جراحی برای دندان‌های از دست رفته است، بدین صورت می‌توان زیبایی لبخند خود را حفظ نمایید. ایمپلنت ها معمولا از جنس تیتانیوم هستند و با استفاده از پیچ به استخوان فک متصل می‌شوند. وظیفه ایمپلنت حفظ و نگهداری از تاج دندان به جای ریشه دندان است.

از دست‌دادن یکی از دندان ها، علاوه بر ایجاد ظاهر نامناسب در افراد، مشکلاتی در تکلم و غذاخوردن به‌وجود می‌آورد. یکی از مناسب‌ترین راه‌ها جهت جایگزینی دندان از دست‌رفته، انجام ایمپلنت است. ایمپلنت دندان با جایگزینی یک قطعه مصنوعی از جنس تیتانیوم در داخل استخوان فک انجام می‌شود. این قطعه کوچک و محکم، کاملا شبیه یک دندان واقعی عمل می‌کند و با استفاده از یک روکش هم‌رنگ دندان های شما، شبیه دیگر دندا‌ن ها می‌شود.

 

 

مراحل ایمپلنت دندان

 • پایه ایمپلنت
 • وصل اباتمنت
 • تاج دندان

لازم به ذکر است، اگر ایمپلنت دندان به صورت معمولی انجام شود، زمانی که پایه ایمپلنت داخل دهان قرار می‌گیرد، باید حدود ۳ الی ۶ ماه زمان بگذرد تا مرحله وصل اباتمنت انجام شود.

 

مزایای ایمپلنت دندان

 

شاید هنوز جهت انجام این کار مطمئن نباشید و آن را ضروری ندانید. اما آیا آخرین باری که به خاطر وضعیت دندان های خود نتوانسته‌اید که لبخند کاملی بزنید را به یاد می‌آورید؟ مطمئنا حس خوشایندی نبوده است. در ادامه قصد داریم که به چند مورد از مزایای ایمپلنت اشاره کنیم:

 • ایجاد اعتماد به نفس
 • کمک به تکلم صحیح
 • زیبایی دندان و خط لبخند
 • کمک به سلامت دندان‌های مجاور
 • استحکام و ماندگاری طولانی
 • موفقیت ۹۷ درصدی کاشت

 

انواع روش‌های ایمپلنت یا کاشت دندان

 

معمولا ایمپلنت دندان به دو شکل صورت می‌گیرد:

روش معمول ایمپلنت به صورت دو مرحله‌ای است. در این روش ابتدا کاشت ایمپلنت صورت می‌گیرد. بعد از عمل کاشت، حدود چهار ماه زمان لازم است که فلز ایمپلنت به استخوان فک، جوش بخورد. پس از این تاج دندان بر آن قرار می‌گیرد.

اما روش ایمپلنت فوری در مواقع اضطراری انجام می‌شود.

 

کاشت فوری دندان از لحاظ تکنیک کار و شرایط آن، با روش‌های دیگر متفاوت است. موفقیت این کار به تناسب طول و عرض استخوان‌ها بستگی دارد. هنگامی که بیمار زمان کافی جهت طی روند عادی کاشت دندان را ندارد، از روش فوری استفاده می‌کند.

در این روش پس از کاشت ایمپلنت، یک تاج دندان موقتی ساخته می‌شود و نیازی به گذشت چند ماه نیست. پس از گذشت ۴۸ ساعت از کاشت، تاج موقتی روی آن قرار می‌گیرد. این کار باعث حفظ سریع زیبایی دندان می‌شود، در نتیجه فرد با اعتماد به نفس کامل در مجالس مورد نظر خود حضور پیدا می‌کند. جنس پروتز اولیه از مواد سبک و پلاستیکی است. به همین دلیل فشار کمتری به ریشه وارد می‌شود.

روش کاشت در یک جلسه نیازمند دقت فراوانی است. چرا که ممکن است که تاج دندان موقتی، بد جوش خوردن ایمپلنت را به همراه داشته باشد و ظاهر آن را بد شکل کند. بنابراین پس از طی دوره معین، تاج دائمی روی آن قرار می‌گیرد.

 

کدام روش ایمپلنت بهتر است؟

 

در کاشت دو مرحله‌ای یا همان ایمپلنت معمولی، به این دلیل که برای بهبود کامل انتظار می‌کشیم، به نظر می‌رسد که درمان بهتری صورت می‌گیرد. در واقع طی چند ماهی که فرایند جوش‌خوردن فلز به استخوان فک انجام می‌شود، یک اتصال محکم و قوی بین ریشه و استخوان اتفاق می‌افتد.

امروزه تحقیقات علم دندانپزشکی نشان می‌دهد که مهم‌ترین عامل موفقیت‌ ایمپلنت دندان، ثبات اولیه ریشه ایمپلنت است. این اتفاق در ایمپلنت فوری دندان با رعایت مواردی نظیر عدم برخورد تاج دندان به دندان های دیگر رخ می‌دهد. در نتیجه روش کاشت دندان دو مرحله‌ای و فوری به یک اندازه مناسب هستند.

 

نحوه مراقبت از ایمپلنت دندان

 

طول عمر ایمپلنت دندان معمولا بین ۱۵ تا ۲۰ سال است. یکی از راه‌های افزایش طول عمر ایمپلنت، نحوه مراقبت صحیح از آن است. همانطور که از دندان های اصلی خود مراقبت می‌کنید، از دندان های ایمپلنت نیز باید با رعایت بهداشت دهان و دندان خود به خوبی مراقبت نمایید. بعد از انجام ایمپلنت لازم است هر شش ماه یکبار به پزشک مراجعه نمایید تا از وضعیت سالم بودن دندان های اصلی و ایمپلنت اطمینان حاصل نمایید.

 

آیا قبل از انجام ایمپلنت دندان نیاز به عمل پیوند استخوان است یا خیر؟

 

اگر برای انجام ایمپلنت حجم استخوان فک کم باشد، پیوند استخوان انجام می‌گیرد، درغیر این صورت نیازی به پیوند استخوان نیست. البته ناگفته نماند، پیوند استخوان سبب ایجاد تغییر در تراکم استخوان فک موجود نمی‌شود. در صورتی که استخوان فک بیمار نازک باشد، باید بعد از پیوند استخوان کمی بگذرد و سپس ایمپلنت انجام شود. زمان بهبود پیوند استخوان وابسته به مواد استفاده شده آن است. اگر پیوند استخوان از بدن خود بیمار گرفته شود، زمان بهبود آن سریع‌تر خواهد شد و کاشت دندان زودتر انجام می‌شود. تفاوت زمانی پیوند استخوان در ایمپلنت معمولی و فوری، حدود یک سال است. اما نمی‌توان گفت یک قاعده کلی است، زیرا شرایط جسمی بیمار برای موفقیت آمیز بودن ایمپلنت دارای اهمیت بسیار بالایی است.

به عنوان مثال، اگر بیمار ریشه دندان خود را با جراحی لثه خارج کرده باشد، تقریبا ۲ الی ۸ هفته باید از جراحی لثه گذشته باشد، تا ایمپلنت فوری انجام شود. زیرا باید بافت‌های نرمی که در حفره‌های دندان وجود دارند، به طور کامل بهبود پیدا کنند. اگر ایمپلنت برای دندان های جلویی فک بالا انجام شود، به دلیل آنکه نقش بسیار موثری در زیبایی فرد دارد، به منظور حداقل رساندن انقباضات استخوان فک برخی از دندانپزشکان عمل پیوند را انجام می‌دهند، اما این عمل ضروری نیست.

اما اگر ایمپلنت برای دندان های عقب فک بالا انجام گیرد، به دلیل آن که تراکم استخوان برای نوک پایه ایمپلنت ضعیف است، از عمل لیفت سینوس استفاده می‌شود. با توجه به تشخیص پزشک ایمپلنت و عمل پیوند استخوان می‌تواند به طور همزمان انجام شود. بنابراین هرچه پزشک متخصص با تجربه‌تر و مهارت بیشتری داشته باشد، کیفیت کار بالاتر و نتیجه مطلوب‌تر خواهد بود.

توضیحات دکتر افتخار آشنایی در رابطه با لزوم پیوند استخوان و لثه قبل از ایمپلنت

 

نکاتی که قبل از ایمپلنت دندان باید بدانیم

 

هنگامی که جهت انجام ایمپلنت دندان به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، اولین کار انجام معاینه و عکس برداری است. دندانپزشک سعی می‌کند که بیماری‌های لثه و استحکام آن را بررسی کند. در صورت مشاهده وجود باکتری بر لثه، با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شود. شرایط مناسب لثه در این کار بسیار مهم است. اگر استحکام لثه شما جهت انجام ایمپلنت کافی نباشد، پزشک به شما توصیه می‌کند که پیوند استخوان را انجام بدهید. این روش بسیار کم خطر و ساده است. با پیوند استخوان مصنوعی به فک شما، استحکام لازم برای انجام عمل ایجاد می‌شود. در صورتی که لثه شما برای کاشت دندان ضعیف باشد، از پیوند لثه استفاده می‌کنند.

 

روش دیجیتال ایمپلنت دندان

 

یکی از جدیدترین روش‌های ایمپلنت دندان، روش سی‌تی‌اسکن سه‌بعدی است. دندانپزشک با استفاده از عکس برداری سه‌بعدی از دندان و بررسی استحکام لثه‌ها، شرایط انجام کاشت دندان را می‌سنجد. سپس به وسیله سی‌تی‌اسکن، محل دقیق ایمپلنت را مشخص می‌کند.

این اطلاعات دیجیتال وارد نرم‌افزار طراحی دندان می‌شود و در آنجا یک طرح سه‌بعدی برای دندان طراحی خواهد شد. با این نرم‌افزار دقت و ظرافت در طراحی دندان بسیار بالا می‌رود. برای متقاضیان ایمپلنت فوری، این کار یک مزیت بزرگ به شمار می رود. سپس تاج دندان به زیبایی در این نرم‌افزار تراش داده‌می‌شود.

از مزیت‌های مهم این روش کاهش زمان ساخت و تراش تاج دندان است. به اندازه‌ای که کاشت و نصب تاج دندان در یک روز انجام می‌شود. جهت جلوگیری از حرکت فلزها در لثه، با اندکی فشار یا استفاده از میله‌های نگه‌دارنده، ایمپلنت ثابت نگه داشته می‌شود.

  

هزینه و قیمت ایمپلنت دندان

قیمت این کار مانند تمامی خدمات دندانپزشکی دیگر، متغیر است و به عوامل زیادی بستگی دارد. برای مثال اگر عکس برداری و طراحی شما توسط دستگاه دیجیتال انجام شود، احتمالا قیمت بالاتری خواهد داشت. همچنین جنس تاج و فلز ایمپلنت در قیمت نهایی آن تاثیر زیادی دارد. همچنین هر دندانپزشکی با توجه به نوع خدماتی که ارائه می‌دهد، هزینه را مشخص می‌کند.

 قیمت ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. یک سری از این عوامل تا زمانی که شما توسط دندانپزشک معاینه نشوید، قابل بررسی نیستند. اما بعضی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر هزینه ایمپلنت دندان را می توان مورد بررسی قرار داد. در صورتی که قصد دارید ایمپلنت دندان انجام دهید، باید قبل از اقدام به انجام این کار، اطلاعات کافی در مورد آن کسب کنید. قطعا بالا رفتن اطلاعات و آگاهی شما در تصمیم گیری صحیح تان موثر خواهد بود. به همین منظور می خواهیم در این بخش شما را با هر آنچه که در مورد هزینه های مربوط به ایمپلنت مطرح است، آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

قبل از اینکه ایمپلنت دندان را انجام دهید، باید یک سری هزینه ها را در خصوص آماده سازی فک و لثه برای تثبیت ایمپلنت صرف کنید. بنابراین می توان این هزینه ها را نیز جزو فاکتورهای موثر بر قیمت ایمپلنت دندان دانست. اما منظور دقیقا چه هزینه هایی است؟

 • معاینه دهان و دندان توسط دندانپزشک
 • عکسبرداری از دندان
 • کشیدن دندان
 • هزینه عمل آماده سازی لثه برای کاشت پایه، اباتمنت و تاج ایمپلنت

تمام مواردی که در بالا ذکر کردیم، جزو مراحل آماده سازی فک و لثه برای ایمپلنت است. قطعا این هزینه ها را نمی توان با هزینه ایمپلنت دندان برابر دانست.

عوامل موثر بر قیمت ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دندان به عوامل متعددی بستگی دارد. شایان ذکر است تا به این موضوع اشاره داشته باشیم صفر تا صد تمام مراحل ایمپلنت دندان توسط دندانپزشک انجام می شود. باید این موضوع را در نظر داشته باشید که هزینه ایمپلنت دندان با توجه به شرایط بیمار کاملا متفاوت خواهد بود. بنابراین هیچ دو نفری را نمی توان از نظر هزینه ایمپلنت با یکدیگر مقایسه کرد. قبل از اینکه بخواهید هرگونه اقدامی در خصوص ایمپلنت دندان انجام دهید، بهتر است تا حتما نزد پزشک بروید و معاینه شوید. در این صورت می توانید از قیمت دقیق آن مطلع شوید. به طور کلی عوامل موثر بر هزینه ایمپلنت به شرح موارد زیر است:

 • برند و نوع ایمپلنت
 • تعداد دندان هایی که به ایمپلنت نیاز دارند
 • تجهیزاتی که برای درمان استفاده می شوند
 • هزینه های مربوط به عکسبرداری از استخوان فک
 • هزینه های مربوط به داروهای تجویز شده
 • هزینه های نگهداری از ایمپلنت
 • قیمت انواع ایمپلنت دندان

چگونه هزینه و قیمت ایمپلنت دندان را کاهش دهیم؟

گاهی اوقات ممکن است بعضی از بیماران نیاز به ایمپلنت چند دندان داشته باشند. از آنجایی که هزینه و قیمت ایمپلنت دندان تقریبا گران است، شاید انجام آن برایشان مقدور نباشد. در این صورت چه باید کرد؟ در اینجا می خواهیم یک سری راهکار مبنی بر کاهش هزینه ایمپلنت به شما ارائه دهیم. قطعا با بهره مندی از این موارد می توانید ایمپلنت دندان را با هزینه مناسب تری انجام دهید.

 • تجمل گرا نباشید

همانطور که می دانید یکی از عوامل موثر بر هزینه ایمپلنت دندان مربوط به کلینیک یا مرکز درمانی می شود. قطعا مواردی همچون موقعیت مکانی مرکز درمانی، امکانات رفاهی آن و... عواملی هستند که موجب بالا رفتن هزینه ایمپلنت می شوند. حتی باید بدانید که بعضی از کلینیک ها در حد ارائه خدمات به بیماران خارجی هستند. طبیعتا هزینه های درمان در این کلینیک ها برای قشر متوسط جامعه مقدور نیست. پس شما می توانید متناسب با توان مالی که دارید درمان را در یک کلینیک خوب  انجام دهید؛ بدون آنکه نیاز به پرداخت هزینه های اضافه داشته باشید.

 • از دندان هایتان مراقبت کنید

پس از کاشت ایمپلنت دندان، شما باید از دندان هایتان به خوبی مراقبت کنید. چرا که نگهداری مناسب از ایمپلنت، هزینه های درمان پزشکی را کاهش می دهد. حتما به توصیه های دندانپزشک مبنی بر نحوه مراقبت صحیح از دندان عمل کنید.

 • کاشت ایمپلنت های بعدی را به زمان دیگری موکول کنید

گاهی اوقات ممکن است شما چند دندان از دست رفته داشته باشید. این موضوع قیمت ایمپلنت دندان را افزایش می دهد. به همین علت شما می توانید در مراجعه اول، یکی از دندان هایتان را ایمپلنت کنید و دندان های بعدی را به زمان دیگری موکول کنید. در این صورت قطعا شامل تخفیفات پزشکی هم می شوید و پرداخت هزینه برایتان مقدور خواهد بود. به طور کلی انجام همزمان ایمپلنت قطعا برای شما هزینه های بالاتری را در بر خواهد داشت. همچنین در صورتی که دندانتان قابل ترمیم است، صرفا برای یکدست شدن ظاهر آن با دندان ایمپلنت شده، اقدام به ایمپلنت نکنید و دندانتان را حتما ترمیم کنید.

 

ترس از ایمپلنت دندان

 

 
 
متخصصین این دپارتمان

دانسنتی‌های دندانپزشکی

آخرین مطالب و مقالات بروز علمی و پزشکی

چگونه زیبایی دندان خود را بازسازی کنیم؟
چگونه زیبایی دندان خود را بازسازی کنیم؟
۲۷ آذر ۱۴۰۱ -
فرآیند نصب، نگهداری و قیمت ایمپلنت دندان
فرآیند نصب، نگهداری و قیمت ایمپلنت دندان
۲۸ آبان ۱۴۰۱ -
بلیچینگ دندان چگونه انجام می شود؟
بلیچینگ دندان چگونه انجام می شود؟
۲ آبان ۱۴۰۱ -