۲۲۸۰۰۲۵۰

تماس

جمعه‌ها و تعطیل رسمی : تعطیل

بریج دندان

در طول زندگی ممکن است اتفاقات بسیاری برای دندان‌های ما بیافتد. گاهی اوقات افزایش سن باعث می‌شود که دندان‌های خود را از دست دهیم و گاهی اوقات علت از بین رفتن دندان‌ها حادثه‌ای ناگهانی است. مهم نیست که دلیل این موضوع چه چیزی باشد. امروزه راه‌های بسیاری جهت حل مشکلات مختلف در نبود دندان‌های اصلی وجود دارد. یکی از این راهکارها بریج دندان است.

بریج دندان سال‌هاست که رواج یافته و به همین خاطر بسیاری از افراد با آن آشنایی دارند.

اگر به دلیل از دست دادن دندان‌ها، لبخند شما دیگر زیبا نیست یا غذا خوردن مشکل شده است؛ با ما همراه باشید.

چرا به بریج نیاز است؟ 

 

بریج‌ها ازجمله درمان‌های ضروری دندانپزشکی هستند که به حفظ فرم طبیعی صورت کمک می‌کنند. از دست دادن دندان یک مشکل جدی است. در واقع دندان‌ها باید در دهان شما وجود داشته باشند؛ زیرا در غیر این صورت تحلیل لثه اتفاق می‌افتد.

زمانی که دندان خود را از دست می‌دهید؛ در دهان شما فضای خالی ایجاد می‌شود. این فضای خالی سبب تغییر شکل سایر دندان‌ها و در نهایت تغییر در فک شما می‌شود.

همچنین در زمان غذا خوردن فشار بیشتری به دندان‌های دیگر خود وارد می‌کنید؛ همین امر نیز سبب شکستگی سایر دندان‌ها می‌شود. علاوه بر این فشار موجب می‌شود که درد و آسیب دیدگی فک رخ دهد.

علاوه بر این موارد، عدم وجود دندان در محل خود سبب می‌شود که در مسواک زدن دچار مشکل شوید. همین موضوع دلیل ایجاد بیماری دندان و لثه است. به همین دلیل با از دست دادن دندان‌های خود باید به فکر درمان باشید. یکی از بهترین راه‌های درمان، بریج دندان است. در ادامه به بررسی مزایای بریج خواهیم پرداخت.

 

برخی از مزایای بریج دندان

 

بریج دندان طرفداران بسیاری دارد، علت این امر مزایای بی‌شماری است که این نوع از درمان دندانپزشکی ارائه می‌کند. در ادامه به بررسی مهم‌ترین مزایا خواهیم پرداخت:

 • جویدن با بریج بسیار راحت است.
 • وزن کمی دارند.
 • نسب به سایر روش‌های درمانی به این روش ساده‌تر عادت می‌کنید.
 • در چهره شما تغییری ایجاد نمی‌شود.
 • حرکت آن‌ها کنترل شده است.
 • حرف زدن و غذا خوردن شما طبیعی خواهد بود.
 • تنها ۲ تا ۳ جلسه جهت اتمام درمان نیاز دارید.
 • در صورت مراقبت، عمر نسبتا طولانی دارند.

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا زمانی که ایمپلنت دندان وجود دارد، از بریج استفاده می‌شود؟ معمولا این درمان نسبت به ایمپلنت کم هزینه‌تر است. در واقع زمانی که تعداد زیادی از دندان‌های خود را از دست نداده‌اید؛ این درمان پیشنهاد می‌شود. علاوه بر این مسئله، برخی از افراد به هیچ وجه نمی‌توانند ایمپلنت دندان را انجام دهند.

 

انواع بریج دندانپزشکی از نظر نحوه قرار گیری

 

با پیشرفت علم، بریج دندان نیز پیشرفت کرده است. به صورت کلی ۴ مدل بریج برای دندان وجود دارد که هر یک از آن‌ها کارایی منحصر به فرد خود را دارند. در ادامه به بررسی تک تک این چهار نوع خواهیم پرداخت. اما توجه داشته باشید، اینکه کدام نوع مناسب شما است را پزشک متخصص تشخیص می‌دهد. زیرا شرایط دندان‌ها در انتخاب نوع مناسب تاثیر بسیاری دارد.

 

بریج سنتی

 

در این نوع بریج، دندان‌ها بر اساس قالب‌گیری ساخته می‌شوند. اما نکته اساسی در رابطه با این نوع، نحوه قرارگیری آن‌ها داخل دهان است. در این نوع دو دندان سالم و قدرتمند باید وجود داشته باشند. این دو دندان به عنوان پایه‌های نگهدارنده شناخته می‌شوند. بریج سنتی مشهورترین نوع است و بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. جهت استفاده از این بریج سنتی، دندانپزشک دو دندان پایه را کمی تراش می‌دهد که بریج را به راحتی به این دو دندان با چسبی مخصوص تکیه دهد.

 

بریج معلق

 

این نوع بریج دندان شباهت قابل توجهی به نوع سنتی دارد. تفاوت اساسی این دو نوع در پایه‌های نگهدارنده است. در این نوع یک دندان جهت نگه داشتن بریج درنظر گرفته می‌شود. در نتیجه اگر تنها یک دندان سالم در ناحیه‌ای که دندان‌های خود را از دست داده‌اید؛ داشته باشید نیز کافی است.

 

بریج مریلند

 

این نوع بریج دندان نیز شباهت بسیاری به نوع سنتی دارد. تنها تفاوت آن در اتصال است. در این نوع به جای چسب از پایه‌های فلزی یا سرامیکی جهت اتصال بریج به دندان‌های پایه استفاده می‌شود. در این نوع بریج به دو دندان سالم در دو سمت ناحیه خالی لثه نیاز است. پایه‌های مورد استفاده در این نوع به پشت دندان‌های نگهدارنده پایه‌ها متصل می‌شود.

 

بریج ایمپلنت

 

گاهی اوقات هیچ دندانی جهت استفاده به عنوان نگهدارنده در اطراف دندان از دست رفته وجود ندارد. در این نوع بریج دندان، از پایه‌های به خصوصی جهت قرارگیری بریج استفاده می‌شود. به دلیل آنکه در این روش از پایه‌های مستقل استفاده می‌شود؛ به آن بریج ایمپلنت گفته می‌شود. این نوع بریج نسبت به انواع دیگر از مقاومت نسبتا بیشتری برخوردار است و دوام قابل توجهی دارد. معمولا این نوع بریج در دو مرحله در دهان مراجعه‌کننده قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که این نوع بریج با ایمپلنت یکسان نیست. بریج درمانی موقتی است اما ایمپلنت به عنوان درمان دائمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

نحوه نصب بریج دندان

 

بریج در زبان انگلیسی به معنای پل است. در این درمان از دو دندان یا یک دندان به عنوان نگهدارنده استفاده می‏‌شود. در درمان بریج بیش از یک جلسه باید به دندانپزشک مراجعه کنید. مراحل زیر به صورت عموم برای قرارگیری بریج توسط دندانپزشک انجام می‌شود.

 • در نخستین مراجعه، دندانپزشک در دو طرف دندان شما شکافی ایجاد می‌کند که جهت اتصال بریج است
 • سپس از دندان شما عکس گرفته شده و عکس به تکنسین سازنده دندان ارسال می‌شود
 • سازنده دندان، بریج را بر اساس عکس ارسالی می‌سازد
 • سپس دندانپزشک برای شما بریج موقتی را قرار می‌دهد
 • پس از آماده شدن بریج دائمی، نوع موقتی برداشته می‌شود
 • در نهایت بریج اصلی قرار داده می‌شود

بریج قرار گرفته در دهان شما، دائمی است و تنها دندانپزشک می‌تواند آن را بردارد. به همین جهت اگر مشکلی داشتید، باید مجددا به پزشک مراجعه کنید.

 

هزینه بریج دندان چقدر است؟

 

هزینه برای همه افراد اهمیت دارد. در این رابطه باید بدانید که عوامل متعددی بر هزینه نهایی تاثیرگذار هستند. علاوه بر این سالانه در ایران افزایش قیمت به خصوصی داریم که باید نسبت به آن آگاه باشید. اما به صورت کلی عوامل زیر پرهزینه بریج دندان تاثیر مستقیمی دارد:

 • تعداد دندان‌هایی که قرار است با بریج پر شوند
 • جنس مورد استفاده
 • سختی قرارگیری بریج
 • درمان‌های اضافی مانند درمان لثه
 • درمانگاهی که به آن مراجعه کرده‌اید
 • تخصص پزشک

هیچ‌گاه نمی‌توان قیمت ثابتی جهت استفاده از بریج مطرح کرد. زیرا شرایط گوناگون همواره سبب تغییر در قیمت می‌شوند.

 

تفاوت بریج دندان با ایمپلنت دندان چیست؟

 

ایمپلت روش درمانی دائمی برای دندان‌های از دست رفته است. اما بریج درمانی موقت به شمار می‌رود. در واقع بریج ۵ تا ۱۵ سال ماندگاری دارد. این مدت زمان کاملا به نوع نگهداری شما بستگی دارد. اگر که مراقب بریج نباشید، کمتر از ۵ سال باید جهت درمان مجدد به دندانپزشکی مراجعه کنید.

 

نکات مهم بریج دندان

 

پس از آنکه شما درمان بریج را انجام دادید؛ باید به نکاتی توجه داشته باشید. در ادامه به بررسی چند نکته در رابطه با این موضوع خواهیم پرداخت.

 • پس از خوردن غذا مطمئن شوید که بقایای مواد غذایی بر روی بریج باقی نمانده است.
 • تا زمانی که به بریج عادت نکرده‌اید، از غذاهای نرم یا تکه‌های کوچک غذا استفاده کنید.
 • از خوردن غذاهای بسیار شیرین و مواد غذایی مضر تا حد امکان خودداری کنید. استفاده از این مواد سبب تجمع سریع باکتری بر دندان و در نتیجه پوسیدگی می‌شود.
 • پس از نصب بریج ممکن است که شما نسبت به غذاهای سرد و گرم تا مدتی حساس باشید که کاملا طبیعی است.

بریج یکی از اساسی‌ترین روش‌های جایگزینی دندان طبیعی از دست رفته با دندان مصنوعی است. این روش مزایای بسیار زیادی به همراه دارد. همچنین انواع متفاوتی از آن وجود دارد که به متناسب با وضعیت شما توسط پزشک تعیین می‌شود.

علاوه بر این موارد، پس از قرارگیری بریج باید به نگهداری آن توجه بسیاری داشته باشید. اگر هنوز بین بریج و ایمپلنت شک دارید، حتما با پزشک متخصص ایمپلنت خود مشورت کنید. پزشک بر اساس شرایط شما اعلام می‌کند که کدام یک مناسب‌تر خواهد بود.

بریج دندان یکی از خدمات ارائه شده در دندانپزشکی رومی واقع در شمال تهران (فرمانیه-کامرانیه شمالی) توسط متخصصین دندانپزشکی انجام می‌گردد.

دانسنتی‌های دندانپزشکی

آخرین مطالب و مقالات بروز علمی و پزشکی

ایمپلنت دندان به چند روش انجام می‌شود و هر یک مناسب چه افرادی هست؟
ایمپلنت دندان به چند روش انجام می‌شود و هر یک مناسب چه افرادی هست؟
۱۰ اسفند ۱۴۰۱ -
زمان ترمیم و بهبود ایمپلنت دندان
زمان ترمیم و بهبود ایمپلنت دندان
۱۹ بهمن ۱۴۰۱ -
مقایسه ایمپلنت دندان و بریج دندان
مقایسه ایمپلنت دندان و بریج دندان
۱۴ دی ۱۴۰۱ -