۲۲۸۰۰۲۵۰

تماس

جمعه‌ها و تعطیل رسمی : تعطیل

سفید کردن دندان


سفید کردن دندان، یکی از خدمات تخصصی دندانپزشکی به حساب می‌آید. همانطور که می‌دانید یکی از فاکتورهای زیبایی دندان وابسته به رنگ آن‌هاست. دندان‌هایی که رنگ سفید خود را از دست داده و کمی جرم گرفته و زرد به نظر می‌رسند، قطعا زیبایی لبخند را نیز از بین می‌برند.

از جمله خدمات زیبایی که شما از دندانپزشکی دریافت می‌کنید، جرم گیری و سفید کردن دندان است که هر دو جزو روش‌های از بین بردن رنگ زرد دندان‌ها هستند. اما این دو با یکدیگر متفاوت هستند. در این بخش تصمیم داریم شما را با سفید کردن دندان و هر آنچه که لازم است در خصوص آن بدانید آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

سریع‌ترین روش سفید کردن دندان


سفید کردن دندان فقط به منظور تغییر رنگ دندان‌ها صورت نمی‌گیرد، بلکه این کار برای مراقبت از دندان‌ها نیز انجام می شود. تمام جرم‌های سطحی روی دندان، به مرور زمان باعث خرابی و پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند. همچنین با بالا رفتن سن، ترک‌های بسیار ریزی روی مینای دندان‌ها به وجود می‌آیند که شاید قابل مشاهده نباشند. این جرم‌ها از لابه‌لای این ترک‌های ریز به داخل دندان نفوذ پیدا می‌کنند و به مرور زمان باعث آسیب و پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند.

با استفاده از روش‌های رایج سفید کردن دندان توسط دندانپزشک، شما می‌توانید این جرم‌ها، باکتری‌ها و آلودگی‌ها را از روی سطح دندان‌های‌تان حذف کنید. بدین ترتیب هم به سلامت و هم به زیبایی دندان‌های‌تان کمک کرده‌اید. همانطور که در بخش قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم، هم جرم گیری دندان و هم بلیچینگ دندان هر دو جزو روش‌های سفید کردن دندان‌ها می‌شوند. در ادامه تفاوت این روش‌ها با یکدیگر را بررسی کنیم.

روش‌های رایج برای سفید کردن دندان


در خدمات دندانپزشکی شما روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان هایتان دریافت می‌کنید. هر کدام از این روش‌ها سبک خاصی دارند. 

بلیچینگ دندان

یکی از روش‌های رایج برای سفید کردن رنگ دندان ها، بلیچینگ دندان است. اما معمولا کسانی که بلیچینگ انجام می‌دهند رنگ دندان‌هایشان زرد نیست. بلکه دندان‌های آن‌ها رنگ طبیعی خودش را دارد، اما آن‌ها می‌خواهند رنگ دندان‌هایشان از حد طبیعی سفیدتر شود. بلیچینگ با استفاده از مواد مخصوص انجام می‌شود. این کار فقط باید توسط دندانپزشک متخصص انجام گردد.

لیزر

یکی دیگر از روش‌های سفید کردن دندان استفاده از نور لیزر دندان است. با استفاده از نور پلاسمای قوی که فقط و فقط توسط دندانپزشک به دندان‌ها تابانده می‌شود، رنگ دندان تغییر می‌کند و سفید می‌شود. البته طول موج و مولکول‌های این نور به گونه‌ای است که به دندان‌ها آسیبی وارد نکند.

جرم گیری دندان

از دیگر روش‌هایی که تقریبا همه ما با آن آشنا هستیم، جرم گیری دندان است. در این روش لایه سطحی از روی دندان که توسط جرم پوشیده شده است، تراشیده و برداشته می شود. این روش مناسب کسانی است که رنگ دندان‌هایشان تغییر کرده و زرد شده و جرم، تمام سطح دندان‌هایشان را پوشانده است. پس با جرمگیری دندان، رنگ زرد دندان‌ها به رنگ سفید و طبیعی اولیه باز می‌گردد.

 

آیا سفید کردن دندان برای دندان‌های حساس توصیه می‌شود؟


بسیاری از افراد دندان‌های حساسی دارند یا دندان‌های آن‌ها آسیب دیده است. در این موارد قطعا این سوال مطرح می‌شود که آیا می‌توان از روش‌های رایج برای سفید کردن دندان برای آن‌ها استفاده کرد یا خیر؟! باید به خاطر داشته باشید تصمیم گیری در خصوص انجام این کار تنها به عهده دندانپزشک است. چرا که دندانپزشک با توجه به شرایط فیزیولوژیکی دندان و بررسی دقیق آن تشخیص می‌دهد که آیا استفاده از روش‌های سفید کردن دندان برای شما مناسب است یا خیر.

در صورتی که بدون مشورت دندانپزشک بخواهید اقدام به سفید کردن رنگ دندان هایتان کنید، ممکن است باعث پوسیدگی و یا آسیب به آن‌ها شوید. بنابراین حتما حساسیت این امر را درک کنید و قبل از مشورت پزشک هرگز چنین کاری را انجام ندهید.

برای سفید کردن دندان بلیچینگ بهتر است یا جرم گیری دندان؟


یکی از رایج‌ترین سوالاتی که در مورد سفید کردن دندان پرسیده می‌شود این است که جرم گیری دندان بهتر است یا بلیچینگ دندان؟ در واقع روش انجام بلیچینگ و جرم گیری با یکدیگر کاملا متفاوت است. بلیچینگ باعث سفید شدن بیش از حد رنگ دندان ها می‌شود. اما جرم گیری، زردی دندان‌ها را از بین می‌برد و باعث سفید شدن طبیعی آن‌ها می‌شود. یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های جرم گیری دندان و بلیچینگ دندان این است که بلیچینگ دندان‌ها را حساس‌تر می‌کند. یعنی ممکن است افراد نسبت به نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های سرد و گرم حساسیت دندانی پیدا کنند.

همچنین اگر پس از بلیچینگ مراقبت‌های لازم از دندان را نداشته باشید، احتمال بازگشت رنگ دندان‌ها به رنگ زرد وجود دارد. اما به طور کلی جرم گیری ماندگاری بهتری در مقایسه با بلیچینگ دارد. همچنین در جرمگیری بوی بد دهان از بین می‌رود و دندان‌ها از هر گونه باکتری و املاحی به طور کامل پاکسازی می‌شوند.

آیا می‌توان بلیچینگ برای سفید کردن دندان را در خانه انجام داد؟


بلیچینگ به دو روش انجام می‌شود؛ یکی از روش‌ها در منزل قابل انجام است و دیگری در کلینیک و توسط دندانپزشک. با توجه به حساسیت انجام پروسه سفید کردن دندان، بهتر است که تغییر رنگ دندان را فقط در کلینیک و زیر نظر دندانپزشک انجام دهید. زیرا ممکن است به مینا و عاج دندان آسیب برسد.

همانطور که در بخش قبلی به این موضوع اشاره کردیم، دندانپزشک با توجه به وضعیت دندان، روش مناسب برای سفید کردن رنگ دندان‌ها را انتخاب می‌کند. با وجود اینکه شما می‌توانید بلیچینگ را در منزل انجام دهید، اما بهتر است که حتما پروسه مراقبت و زیبایی دندان‌ها را نزد دندانپزشک انجام دهید. چرا که سلامت دندان‌ها بسیار مهمتر از زیبایی آن‌هاست.

 

کلینیک دندانپزشکی رومی در تهران

متخصصین کلینیک دندانپزشکی رومی

دکتر امیررضا معیر
متخصص پریودنتولوژی و ایمپلنت دندان
دکتر امیر شهریار
دکتر آرزو قهاری
متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی
دکتر الیاس وحدت
جراح دندانپزشک

دانسنتی‌های دندانپزشکی

آخرین مطالب و مقالات بروز علمی و پزشکی

آیا بلیچینگ دندان مضر است؟
آیا بلیچینگ دندان مضر است؟
۳۰ شهریور ۱۴۰۱ -
مدت زمان ماندگاری ونیر دندان چقدر است؟
مدت زمان ماندگاری ونیر دندان چقدر است؟
۹ شهریور ۱۴۰۱ -
منظور از زیبایی دهان و دندان چیست؟
منظور از زیبایی دهان و دندان چیست؟
۳۰ مرداد ۱۴۰۱ -