۲۲۸۰۰۲۵۰

تماس

جمعه‌ها و تعطیل رسمی : تعطیل

جراحی فک و صورت که به آن عمل جراحی ارتوگناتیک نیز می‌گویند به منظور برطرف نمودن بی نظمی‌های استخوان‌های فک و دندان ها انجام می‌شود. با انجام جراحی فک و صورت می‌توانید مشکلات ظاهری و غیرظاهری را درمان نمایید. همچنین افرادی که مشکلات فک دارند و با انجام ارتودنسی قابل درمان نباشد، جراحی فک و صورت با تشخیص پزشک متخصص می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

دقت داشته باشید، جراحی فک و صورت در هر سنی امکان‌پذیر نیست، باید زمان رشد فرد به اتمام رسیده باشد. بنابراین بهترین زمان جراحی فک برای خانم‌ها ۱۴ تا ۱۶ سالگی و آقایان ۱۷ تا ۲۱ سالگی است. 

 

چرا باید جراحی فک و صورت را انجام داد؟

 

 • گاز گرفتن و جویدن آسان‌تر
 • رفع مشکلات در نحوه حرف زدن
 • به حداقل رساندن سایش بیش از اندازه و خراب شدن دندان ها
 • رفع مشکل بسته نشدن کامل لب
 • درمان دردهای مزمن در مفصل گیجگاهی فک (TMJ)
 • درمان تومور موجود در فک
 • درمان انسداد راه تنفس در زمان خواب
 • نقص مادرزادی
 • درمان ضربه و آسیب وارد شده به فک

جراحی فک و صورت معمولاً بی‌خطر است که توسط یک جراح متخصص فک و صورت انجام می‌شود و معمولا با همکاری متخصص ارتودنسی انجام می‌شود.

 

عوارض ناشی از جراحی فک و صورت

 

 • درد و تورم بعد از عمل جراحی
 • مشکل در خوردن غذا
 • به هم ریختگی شکل ظاهری صورت به علت متورم شدن

 

نحوه انجام جراحی فک و صورت


در بیشتر مواقع قبل از انجام جراحی فک و صورت، متخصص ارتودنسی حدودا ۱۲ تا ۱۸ ماه قبل از انجام عمل، بر روی دندان ها یک بریس قرار می‌دهد تا بدین صورت دندان ها برای جراحی تراز و آماده شوند. جراحی فک و صورت با همکاری متخصصین ارتودنسی و جراحان فک و صورت انجام می‌شود.

متخصین فک و صورت با مشاهده عکس سه بعدی از فک و صورت بیمار، مدل کنار هم قرار گرفتن دندان ها و نیاز به تغییر شکل آن ها را بررسی می‌نماید و اقدامات لازم را در این زمینه انجام می‌دهند.

جراحی فک و صورت در بیمارستان و با بیهوشی کامل انجام می‌شود و پس جراحی بیمار باید حدودا ۲ الی ۴ روز در بیمارستان بستری بماند. به طور معمول، این جراحی بر روی صورت هیچ‌گونه زخمی به جای نمی‌گذارد، بلکه از داخل دهان جراحی صورت می‌گیرد. در برخی از موارد ممکن است یه برش کوچک بر روی صورت انجام شود که احتمال آن بسیار پایین است.

جراح بریدگی‌های لازم را در ناحیه لازم ایجاد می‌کند و اقدامات لازم را برای بهبود مشکل انجام می‌دهد. پس از حرکت صحیح فک توسط جراح، برای ثابت ماندن و جوش خوردن استخوان فک با استفاده از صفحات استخوانی کوچک، پیچ، سیم و باند پلاستیکی استفاده می‌شود. این پیچ‌ها پس از بهبودی کامل و با گذشت زمان با استخوان فک یکپارچه می‌شود.

گاهی اوقات لازم است به فک استخوان اضافه شود، در این صورت جراح از باسن و یا پای بیمار استخوان کوچکی را برداشته و با صفحات و پیچ‌ها آن را به فک متصل می‌کند (پیوند استخوان). همچنین ممکن است با برش‌های لازم بر روی استخوان فک، شکل بهتری به آن دهند تا مشکل بیمار رفع شود. جراحی فک ممکن است بر روی فک بالایی، فک پایینی، چانه و یا ترکیبی از هر سه مورد باشد.

 

مراقبت‌های پس از جراحی فک و صورت


بعد از جراحی در ۲۴ ساعت اول از کمپرس سرد استفاده شود و در ۴۸ ساعت بعدی کمپرس سرد و گرم را به صورت تناوبی انجام دهید. پس از انجام جراحی فک و صورت لازم است مراقبت‌های لازم را انجام دهید. معمولا حدود یک الی دو ماه لازم است فک‌ها به صورت کامل بسته باشند و بیمار باید با استفاده از نی غذاهای رقیق بخورند.

دقت نمایید مصرف غذاهای سفت بعد از عمل باعث جا به جایی فک خواهد شد. توصیه می‌شود، غذاها به صورت میکس و آبکی باید میل شود. بعد از گذشت حدود ۶ هفته می‌توانید از غذاهای نرم با حداقل فشار وارد شده به فک استفاده نمایید.

 

جراحی دندان عقل

 

متخصصین این دپارتمان

دانسنتی‌های دندانپزشکی

آخرین مطالب و مقالات بروز علمی و پزشکی

ایمپلنت دندان به چند روش انجام می‌شود و هر یک مناسب چه افرادی هست؟
ایمپلنت دندان به چند روش انجام می‌شود و هر یک مناسب چه افرادی هست؟
۱۰ اسفند ۱۴۰۱ -
زمان ترمیم و بهبود ایمپلنت دندان
زمان ترمیم و بهبود ایمپلنت دندان
۱۹ بهمن ۱۴۰۱ -
مقایسه ایمپلنت دندان و بریج دندان
مقایسه ایمپلنت دندان و بریج دندان
۱۴ دی ۱۴۰۱ -